ادراری و تناسلی

سنگ کلیه چیست؟
بلورهای کوچکی در ادرار فرد مبتلا به سنگ کلیه وجود دارد که به رشد ادامه میدهند تا به شکل سنگی بزرگ در می آیند. سنگ کلیه زمانی تشکیل میشود که مواد معدنی از قبیل کلسیم، به صورت بلورهای کوچکی در ادرار در میایند. همانطورکه صدف از یک دانه شن، مروارید تولید میکند بلورها نیز با اتصال به یکدیگر تشکیل سنگ میدهند. سنگ های بزرگ می توانند جریان ادرار را در حالب مسدود کنند، که این امر مسیر تخلیه ادرار از کلیه به مثانه را مسدود میکند.

عفونت مجاری ادراری چیست؟
فرد مبتلا به عفونت دستگاه ادراری دچار عفونت مثانه یا کلیه است که معمولا توسط باکتری ایجاد می شود. باکتریایی از رکتوم یا واژن وارد مجرای خروجی مثانه شده و پس از آن از کلیه ها به مثانه منتقل می شود. در حدود ۳۰ درصد از خانم ها در برخی از زمان ها در طول زندگی خود دچار عفونت ادراری میشوند ، اما عفونت های دستگاه ادراری در مردان بسیار نادر است.

نشانه های عفونت دستگاه ادراری چیست؟
نشانه های عفونت دستگاه ادراری عبارتند از: درد هنگام دفع ادرار، تکرر ادرار، نیاز مداوم به دفع سریع ادرار، وجود خون در ادرار، تب و دردهای ناحیه تحتانی شکم. دیگر نشانه ها در این افراد عبارت است از: درد کلیه که شامل درد پشت ، درد پهلو، خستگی و استفراغ است.

در برخی موارد برای درمان این مشکل نیاز به جراحی است تا بافت عفونی را بردارند.

بزرگی پروستات ( احتباس ادراری ) چیست؟
بزرگ شدن غده پروستات یا بزرگی خوش خیم غده پروستات عموما بین مردان بالای ۶۰ سال مشاهده میشود. غده پروستات زمانی بزرگ میشود که سلولهایی که پروستات را میسازند در طول زمان به رشد و تکثیر ادامه میدهند. بزرگ شدن غده پروستات بدین معنا نیست که فرد در معرض سرطان پروستات قرار دارد. این مسئله زمانی تبدیل به مشکل میشود که رشد پروستات ادامه یافته و در دفع معمول ادرار اختلال ایجاد کند.

نشانه های بزرگ شدن پروستات چیست؟
در اکثر آقایان بزرگ شدن غده پروستات سالها قبل از اینکه منجر به نشانه های ادراری شود، آغاز میگردد. نشانه های اولیه بزرگی پروستات شامل اشکال در شروع دفع ادرار، فشار حین ادرار، جریان ادرار ضعیف، ادرار ناگهانی، مشکل توقف جریان ادرار، و افزایش دفع ادرار در شب میشود.

تقریبا در یک سوم آقایان بالای ۵۰ سال نشانه های بزرگی غده پروستات مشاهده میشود.

بی اختیاری ادراری استرسی :
هنگام خندیدن، نشستن و بر خواستن، سرفه کردن، تغییرات فیزیکی ناشی از حاملگی، زایمان و یائسگی و هر نوع مانوری که فشار داخل شکم را زیاد می کند.

بی اختیاری ادراری فوریتی :
مثانه حدود ۴۰۰ میلی لیتر گنجایش دارد. البته این میران در افراد مختلف متغیر است.گاها مثانه به ناگهان منقبض شده و به ما احساس ادرار کردن دست می دهد و این احساس آنقدر شدید است که نیاز فوری به تخلیه مثانه ایجاد می شود. در حالیکه مثانه هنوز پر نشده است و چند قطره ادرار خارج می شود.پرکاری تیروئید و دیابت کنترل نشده، بیماریهای نخاعی و مغزی، بیماری ام اس، پارکینسون، آلزایمر، و سکته مغزی سبب بدتر شدن این حالت می شوند.

بی اختیاری ادراری عملی :
بی اختیاری ادراری عملی بدین معنی است که بیمار بعلت وجود یک مشکل جسمی دچار بی اختیاری ادراری می شود. برای مثال بیماران مبتلا به آلزایمر یا سالمندانی که پرفتار مشکلات مفصلی و مشکل در راه رفتن هستند.

بی اختیاری ادراری لبریزی :
اگر عضلات مثانه دچار ضعف شوند و یا انسدادی در مسیر خروجی ادرار اتفاق بیفتد، ممکن است سبب این نوع بی اختیاری ادراری گردد.گاها بعضی از بیماران دیابتی که مبتلا به ضعف عضلات مثانه شده اند، حدود دو لیتر ادرار در مثانه دارند ولی آنرا حس نمی کنند. از علل انسداد مسیر ادرار می توان از تومورها و سنگ نام برد. این نوع بی اختیاری ادراری در خانمها نادر است.

بی اختیاری ادراری واقعی :
در این نوع بی اختیاری ادراری ما بین سیستم ادراری و دستگاه تناسلی یک رابطه ای ایجاد می شود و از انواع خطیر بی اختیاری ادراری است. در خانمهای که زایمان مشکل داشته اند و یا بعد از تعدادی از جراحیها در خانمها، ممکن است ما بین مثانه و واژن یک رابطه برقرار شود و ادرار از مثانه مستقیما وارد واژن گردد که به آن فیستول مثانه به واژن می گویند. در این نوع بی اختیاری ادراری، چون ادرار مستقیما از مثانه وارد واژن می شود، خانم همیشه خیس است و در ضمن خودش نیز طبق روال عادی ادرار می کند

چند دسته بندی اصلی برای مشکلات جنسی آقایان وجود دارد:
اختلال نعوظ: گاهی مواقع به این مشکل جنسی مردان، ناتوانی جنسی نیز گفته می شود. این حالت یک ناتوانی در نعوظ و یا عدم توانایی در حفظ نعوظ کافی برای داشتن یک عملکرد جنسی مناسب است.

· انزال زودرس یا زود انزالی: ناتوانی در به تاخیر انداختن ارگاسم (اوج لذت جنسی) و انزال، که در این حالت پس از مدت زمان کوتاهی از آغاز رابطه جنسی ارگاسم و انزال رخ می دهد و معمولا منجر به نارضایتی شریک جنسی می شود.

· اختلال در مرحله ارگاسم: ناتوانی در به ارگاسم رسیدن در رابطه جنسی و یا ناتوانی جنسی در به ارگاسم رسیدن در مدت زمان معمول برای یک رابطه ی جنسی و یا ناتوانی در به ارگاسم رسیدن در حین رابطه جنسی را اختلال در مرحله ارگاسم می گویند.

· جلوگیری و ممانعت از رابطه جنسی و یا کم بودن میل جنسی: بی علاقه بودن به برقراری رابطه جنسی و یا فقدان کامل میل جنسی.

· انزال رتروگراد یا پس رونده (Retrograde): در حین ارگاسم مایع منی به جای خروج از آلت تناسلی به سمت عقب و به داخل مثانه حرکت می کند.

· نعوظ دائم و طولانی مدت: نعوظ طولانی مدت که ارتباطی با میل جنسی ندارد. این حالت یک حالت نادر بوده و به صورت بالقوه خطرناک است و نیاز به اقدامات پزشکی فوری دارد.

عدم میل جنسی ممکن است به یکی از دلایل زیر به وجود بیاید:

· بیماری های جسمی

· اختلالات هورمونی (معمولا پایین بودن سطح تستوسترون)

· داروهایی که میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند.

· علل روانی مانند افسردگی و یا مشکلات شخصی که پزشک ممکن است در تشخیص علل روانی کمک بیشتری به شما بکند.

انزال رتروگراد یا پس رونده ممکن است به دلایل زیر بروز کند:

· عمل جراحی پروستات و یا پیشابراه

· دیابت (که می تواند منجر به آسیب دیدن اعصابی شود که در حالت عادی مسئولیت بستن مثانه در هنگام انزال را دارند.)

کاهش میل جنسی در زنان ومردان :
کـاهـش میـل جنـسی در زنان امری بسیار شایع و در مـردان امری نادر اسـت. (حـتـی غـالب مـردانی کــه از اختلال نعوظ رنج میبرند نیز میل جنسی خود را از دست نمیدهند).

خود ارضایی چیست؟
ارضا شدن به صورت غیر عادی بواسطه تحریک مجازی توسط عکس فیلم و یا شخصیت و انجام سکس خیالی در ذهن را خود ارضایی می نامند .

احتلام چیست ؟

به خروج منی در خواب ، که به طور ناگهانی و با فشار ( پرتاب منی ) صورت می گیرید و معمولا به لذت جنسی همراه هست . احتلام گفته می شود . که از آن به عنوان جْنْب شدن در خواب نیز یاد می شود . احتلام معمولا با رویاهای جنسی همراه است .

همجنس گرایی» (homosexuality) یا «عشق به همجنس» یعنی ارضای غریزه جنسی از طریق جنس موافق (مانند لواط در مردان و مساحقه در زنان) به هر شکل .

علایم ناباروری
علامت اصلی ناباروری عدم توانایی باردار کردن همسر بعد از تلاش های پی در پی است. مشکلات اساسی همچون اختلالات ارثی، عدم تعادل هورمونی و یا مشکلی که باعث بسته شدن مسیر اسپرم ها می‌شوند، می‌توانند نشانه‌هایی داشته باشند،

این نشانه ها شامل :

  • عدم توانایی باردار کردن همسر
  • مشکلات در عملکرد جنسی همچون اختلال نعوظ (مشکل در نعوظ آلت جنسی و یا نگه داشتن نعوظ)
  • درد، ورم یا برجستگی در نواحی بیضه ها
  • کاهش موی صورت و یا بدن که می‌تواند نشان دهنده مشکلات هورمونی باشد
  • تعداد اسپرم کم تر از سطح نرمال (۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی متر منی، یا ۳۹ میلیون اسپرم در هر انزال)

درخواست مشاوره

دوست عزیز ، پس از تکمیل این فرم ساده ، از تماس و مشاوره رایگان ما بهره مند خواهید شد.