بیماریهای روحی

اضطراب چیست؟
فرد مضطرب ممکن است دائما احساس نگرانی و ترس داشته باشد چنانکه فعالیتهای روزمره معمول اش مختل میشود . اضطراب میتواند واکنشی به استرس ، تناقضات یا خطر باشد . اضطراب دائم یا شدید ، احتمالا نتیجه حملات عصبی یا اختلالات اضطراب است .

نشانه های اضطراب چیست؟
ممکن است فردی که ناگهان دچار اضطراب شدید می شود حمله عصبی یا واکنش اضطرابی را تجربه کرده باشد . فردی که دچار اضطراب شدید و مزمنی است که عملکرد روزانه اش را مختل میکند ، دچار اختلال اضطرابی است . اینگونه اضطراب میتواند منجر به نشانه های فیزیکی از قبیل تپش قلب ، دردهای قـفـسه سیـنـه یا تـنـگـی نـفـس شـود .

بیماریهای معمول و شرایطی که میتوانند منجر به اضطراب شوند ، عبارتند از :

افسردگی ، آسم ، اعتیاد ، حملات عصبی ، فشارخون ، سردردهای میگرنی ، عوارض جانبی برخی داروها .

عصبانیت چیست؟
«عصبانیت» یک احساس مثل همه احساسات دیگر است؛ مثل اضطراب، شادمانی، اندوه و غیره. این احساس می تواند یک خشم کوچک باشد و یا احساسی قوی که اداره آن از کنترل خارج است.
اگر چه عصبانیت برای جسم و روح انسان دارای مضرات بی شماری است اما باید دانست که نوع متعادل آن برای تحریک شهامت، شجاعت و … و در مسیر حمایت از حرمت نفس لازم است. هر چند وقتی از حد تعادل فراتر رود به پرخاشجویی، خشونت، تعدی و … می انجامد که نوع مخرب و ویرانگر عصبانیت است.
نشانه ها ی عصبانیت چیست؟
نشانه های جسمانی همراه با خشم :
• افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، تغییر تنفس، احساس درد در قفسه سینه …

نشانه های رفتاری خشم :
• مشت کردن دست ها، عقب و جلو رفتن، بالا بردن صدا، …

نشانه های هیجانی :
• خصومت، کینه توزی، تنفر، احساس گناه، بی صبری، نا امنی، حسادت، طرد شدگی، …

نشانه های شناختی
• کاهش تمرکز، اشتغال ذهنی با حرف یا رفتار طرف مقابل، خودگویی های منفی مانند سرزنش طرف مقابل، تحریف های شناختی مثل بزرگ نمایی، افکار بایددار،…

افسردگی چیست؟
فرد افسرده احساس غم واندوه شدید و طولانی مدت دارد. به گونه ای که در انجام فعالیتهای روزمره اش دچار اختلال میشود. دلایل افسردگی نامشخص است. مغز دارای فعل و انفعالاتی شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی است که پیامها را بین سلولهای مغزی رد و بدل میکند. فردی که دچار افسردگی است، اصولا دارای سطوحی غیرمعمول از انتقال دهنده های عصبی خاص در مغز است. در آمریکا از هر ۵ نفر حدودا یک نفر در برحه ای از زندگی افسردگی را تجربه میکند.
نشانه های افسردگی چیست؟
نشانه های افسردگی عبارتند از: بدخوابی، ناامیدی، کج خلقی، کاهش لذت از فعالیتهای روزمره و ناامیدی از خود

دیگر نشانه ها عبارتند از، اضطراب، کاهش وزن، بی اشتهایی، خستگی، احساس گناه و عدم تمرکز. افسردگی حاد ممکن است با افکار خودکشی همراه شود.

ترس چیست؟
فوبیا نوعی ترس غیرمنطقی و فوق العاده زیاد از اشیا، مکان، یا موقعیت ها است که ممکن است با حملات عصبی تشدید شود. انواع معمول فوبیا عبارتند از: ترس از مکانه ای باز، ترس از مکان های بسته، ترس از ارتفاع و ترس از موقعیتهای اجتماعی.

نشانه های فوبیا چیست؟
شایعترین نشانه های فوبیا عبارتند از: ترس های نا خواسته و بیش از حد از اشیا، مکان ها و موقعیت هایی که خطرناک نیستند. دیگر علائم فوبیا عبارتند از: تعریق بیش از حد، تهوع، خشکی دهان، لرز، سرگیجه، سوزن سوزن شدن اطراف دهان، گر گرفتگی و تنفس سریع.

حقایقی راجع به ترس ها:

از هر ۱۰۰ نفر تقریبا ۸ نفر دچار یک یا چند نوع از تر سها هستند.

اکثر فوبیا ها در دوران کودکی یا اوایل بیست سالگی آغاز میشود.

عدم تمرکز چیست؟
مشکل عدم تمرکز عبارت است از: کاهش توانایی جهت تمرکز افکار بر روی مسئله ای خاص. برخی دلایل عدم تمرکز عبارتند از: بی خوابی های شبانه، افکار ناخواسته و نگرانی ها، بیش فعالی یا بی توجهی، مصرف الکل، مواد مخدر و برخی داروها.
نشانه های عدم تمرکز چیست؟
نشانه های بیماری های مزمن یا اختلالات متابولیک که میتوانند همراه با اختلال تمرکز پیش بیایند عبارتند از: دردهای شکمی، ضربان قلب نامنظم، سردرگمی یا از دست دادن هوشیاری حتی برای چند لحظه، تنگی نفس، خستگی، تشنگی مفرط، ضعف ماهیچه ها، تهوع همراه یا بدون استفراغ.

فراموشی چیست؟
فردی که دچار فراموشی است، به طور غیر طبیعی حافظه اش را از دست میدهد. این موضوع میتواند نتیجه بیماری، آسیب مغزی، یا اضطراب و تنشهای روحی باشد. از دست دادن حافظه میتواند تحت شرایط متفاوتی از آسیب به سر تا سکته، روی دهد. فراموشی کلی گذرا شکلی غیر جدی از فراموشی میباشد.
نشانه های فراموشی چیست؟
ممکن است از دست دادن حافظه به اتفاقاتی مربوط شود که اخیرا رخ داده اند و یا در مورد اتفاقاتی باشد که در گذشته های دور به وقوع پیوسته اند.

اختلال وسواس چیست؟
نگرانی ها – تردیدها ، باورهای خرافی را که معمولاً‌ در زندگی روزمره شایع هستند اگر جنبه افراطی و شدید به خود بگیرند وسواس می نامند . مثلاً ممکن است یک فرد در هنگام شستشوی دست و یا بدن و یا بازرسی و چک کردن ، به صورت خیلی زیاد و شدید دست به این عمل بزند که در مواقع وجود مانع فرد دچار اضطراب و استرس شود .
اختلال وسواس به دو صورت فکری و عملی نمود می کند و در تمام سنین رخ می دهد اما در سنین جوانی کمی شایعتر می باشد .
وسواس فکری :
افکار ، تصاویر یا تکانه هایی هستند که مکرراً رخ می دهند و احساس می شود خارج از کنترل هستند که شخص نمی خواهد این افکار را داشته باشد و آنها را ناراحت کننده مزاحم و بی معنا تلقی می کند .

شایعترین نوع وسواس فکری عبارت است از :

– ترس های آلودگی به میکروب ها و چرک

– تردید و شک نسبت به انجام دادن درست یک کار

– افکار مزاحم در خصوص تکرار یا عمل پرخاشگرانه یا جنسی

– تقارن و یا دقت بیش از حد

– شک دینی و یا اخلاقی مفرط
وسواس عملی :
اعمال اجباری هستند که شخص بارها و بارها و بر طبق یکسری قواعد و مناسکی برای خنثی کردن افکار وسواسی خود اقدام به انجام آن می کند.

شایعترین نوع وسواس عملی عبارت است از :

– وارسی ‌

– شستشو

– شمارش

– پرسیدن و یا اعتراف

– تقارن و دقت

– ذخیره سازی و یا انبار نمودن

– ولی علائمی مانند نفرت و یا نگرانی از دفع ترشحات بدن ( مانند ادرار ، مدفوع ، بزاق )‌ترس از احتمال وقوع اتفاقی وحشتناک ( آتش سوزی ، مرگ وابستگان ، زهدورزی و عبادت مفرط ، اعتقاد به اعداد سور و نحس ،‌ مسواک زدن شدید و مفرط ، رسیدن به سرو وضع خود به نحو افراطی رسیدن ، مو کندن از بدن و ناخن جویدن هم ممکن است از علائم وسواس باشد .

– این بیماری در مواردی با افسردگی همراه می باشد .

اختلال دوقطبی (یا شیدایی – افسردگی) نوعی اختلال خلقی و یک بیماری روانی است. افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق می‌شوندشروع بیماری معمولاً با دوره‌ای از افسردگی می‌باشد و پس از یک یا چند دوره از افسردگی، دوره شیدایی بارز می‌شود. در تعداد کمتری از بیماران شروع بیماری با دوره شیدایی یا نیمه-شیدایی است

دوره‌های شیدایی از چند روز تا چند ماه به طول می‌انجامند و معمولاً شدت آنها باعث می‌شود که بیمار نیازمند درمان جدی به صورت بستری یا همراه با مراقبت زیاد باشد. با فروکش کردن علایم، به خصوص در اوایل سیر بیماری، معمولاً فرد به وضعیت قبل از بیماری خود برمی‌گردد و به همین دلیل بسیاری از بیماران یا خانواده‌های آنان تصور می‌کنند بیماری کاملاً ریشه کن شده و دیگر نیازی به ادامه درمان وجود ندارد. بنابراین درمان خود را قطع می‌کنند. اما قطع زودهنگام درمان خطر برگشت بیماری را بسیار افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که بیماری در فاصله چند ماه عود کند.

نشانه‌ها :
برخی از علائم و نشانه‌های این بیماری شامل موارد زیر می‌شود

بی‌قراری، افزایش انرژی و میزان فعالیت
خلق خیلی بالا واحساس نشاط شدید همراه با احساس خودبزرگ‌بینی
تحریک پذیری مفرط
صحبت کردن بی‌وقفه، مسابقه افکار، پریدن از موضوعی به موضوع دیگر با سرعت خیلی زیاد
عدم توانایی برای تمرکز، حواس‌پرتی
کاهش نیاز به خواب
اعتقادات غیرواقعی درمورد توانمندی‌ها و قدرت فرد
قضاوت ضعیف
ولخرجی و یا خساست
رفتار متفاوت از حالت معمول که مدتی طولانی ادامه داشته‌است
افزایش تمایلات جنسی
نشان دادن حرکات و تصمیم‌های ضدونقیض از خود

تعداد مرگ و میر افراد سیگاری در ایران روزانه ۱۴۰ نفر و سالانه به ۵۰۰۰۰ نفر می‌رسد. سیگاری‌های ایران سالانه ۳۶۵ میلیارد تومان پول سیگار می‌دهند و ۱۲ میلیون‌نفر ایرانی که میانگین سنی آنان بین ۳۰-۱۱ سال است آلوده به سیگار هستند.
اعتیاد به سیگار و مضرات آن چیست؟
سموم موجود در دود سیگار باعث افزایش خطر ابتلاء به سرطان ریه، گلو، دهان، مثانه، خون و… می‌شود.
مواد موجود در دود سیگار باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود و خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد.
سیگار باعث بروز بیماری‌های مزمن ریوی از قبیل آمفیزم و برونشیت مزمن، پوکی استخوان و تضعیف گردش خون و چروکیدگی و بد‌رنگی پوست صورت می‌شود. دود سیگار باعث بیماری لثه، خرابی و زرد شدن دندان‌ها،بوی بد و خشکی دهان می‌شود. استعمال سیگار یکی از علل ناتوانی جنسی در مردان است.
احتمال یائسگی در زنان سیگاری بیشتر است.

نشانه‌های خطر در معتادین به سیگار چیست؟

اشکال در بلع به‌ویژه مواد غذایی جامد
پیدایش برجستگی یا لکه یا خون‌ریزی در حفره دهان یا وجود زخم طولانی مدت.
سرفه‌های مزمن یا خلط خونی، گرفتگی یا تغییر صدا.
افزایش دفعات سرفه یا پیدایش تغییر صدا.
کاهش وزن زیاد، بی‌اشتهایی و تب‌های مزمن.
پیدایش توده های بزرگ‌شونده در هر جای بدن.

اعتیاد به شیشه چیست؟
مت آمفتامین یک ماده هم خانواده با آمفتامین است که اثرات دارویی شدیدتر و اعتیاد آورتری دارد . این ماده بسیار اعتیادآور و قدرتمند است و با سرعت بیشتر و شدت قوی تری روی سیستم عصبی مرکز اثر می گذارد ، ترکیبی بسیار سمی دارد و از جمله موادی است که در ایران نیز میزان مبتلایان به آن رو به رشد است .

فرد معتاد به شیشه بعد از هر بار مصرف برای روزهای متوالی نمی خوابد ، تمایل به ساعتها تمرکز روی یک مسئله دارد و طی فقط چند هفته وضعیت ظاهری او دگرگون خواهد شد و پوست و موی او حالت طبیعی و زیبای خود را از دست خواهد داد.
نشانه های اعتیاد به شیشه چیست؟
تغییرات خلقی شدید مانند تحریک پذیری ، اضطراب ، ترسهای ناگهانی و پارانویا . یافتن لوازمی ازجمله کیسه های کوچک حاوی باقیمانده شیشه های مصرف نشده در وسایل فرد، سوزنهایی برای تزریق یا لوله های کوچک یا قطعات نی ، حباب های لامپ یا فویل برای کشیدن این ماده مخدر .
علایم مصرف کریستال مت :
پرحرفی و پر تحرکی بیش از حد ، کاهش شدید وزن ، تحریک پذیری ، پرخاشگری ، افسردگی و بدخلقی ، خارش و زخم ، اعتماد به نفس کاذب ، هراس و سوء ظن و مردم آزاری ، خوابهای چند روزه ، حمله قلبی ، و سکته ، افت تحصیلی ، گرفتگی عضلات و تشنج موضعی .
اثرات مصرف طولانی مدت :
افسردگی ، جنون ، اختلال عملکرد فعالیت جنسی ، صدمه ، به مغز ، توهم ، از دست دادن دندانها ، عفونت خزنده در زیر پوست و آسیب به سیستم ایمنی

اعتیاد به مواد مخدر چیست؟
اعتیاد یک بیماری مزمن عودکننده است که جستجوی وسواسی برای ماده مخدر، سوءمصرف آن و همچنین تغییرات شیمیایی طولانی مدت در مغز از مشخصه های آن هستند.

بعضی از موادمخدر از موادمخدر دیگر اعتیادآورتر هستند؛ اما یک فرد بسته به تمایل درونی اش به اعتیاد، می‌تواند به سرعت معتاد شود.

نشانه های اعتیاد به مواد مخدر چیست؟

۱۷نشانه اعتیاد به مواد مخدر این موارد است:

 • سرخ‌ شدن‌ چشم ها
 • نگاه‌های‌ مات‌ به‌ مدت‌ طولانی
 • نامفهوم‌ و جویده‌ شدن‌ طرز صحبت
 • نامفهوم‌ و جویده‌ شدن‌ طرز صحبت
 • عدم‌ تعادل‌ در حرکات
 • کم‌ شدن‌ توجه‌ به‌ نظافت
 • محل های‌ متعدد تزریق‌ سرنگ‌ در بدن
 • محل های‌ متعدد تزریق‌ سرنگ‌ در بدن
 • غیبت‌های‌ مکرر از کلاس‌ درس‌ و کاهش‌ علاقه‌ به‌ تحصیل
 • بی‌ قراری‌ شدید
 • تغییرات‌ ناگهانی‌ خُلق
 • به‌ مشام‌ رسیدن‌ بوهای‌ غیر عادی‌ از دهان‌ یا لباس
 • وجود سوزن ها و سنجاق های‌ سیاه‌ شده‌، قاشق‌ خمیده‌ و دود گرفته‌ و ورق آلومینیومی
 • لوله‌های‌ خالی‌ خودکار، کبریت‌ نیم‌ سوخته‌ در محل‌های‌ غیر معمول
 • طولانی‌ شدن‌ زمان‌ ماندن‌ در دستشویی‌ و حمام
 • ناپدید شدن‌ بعضی‌ اشیاء در خانه
 • خواب‌ آلودگی
 • تغییر دوستان

تأخیر در حرکات‌ و کند شدن‌ رفتارها

اختلال بیش فعالی چیست؟

ADHD یا اختلال بیش فعالی و فقدان توجه، یک اختلال رفتاری شایع است که حدود ۱۰-۸ درصد کودکان را مبتلا می کند. احتمال تشخیص این اختلال در پسران سه برابر دختران است ولی علت این تفاوت هنوز مشخص نشده است. کودکان بیش فعال بدون فکر کردن عمل می کنند، بیش از اندازه فعالند و در تمرکز کردن مشکل دارند.

غالباً متوجه‌اند که والدین چه انتظاری از آنان دارند اما برای برآورده ساختن این انتظار برای آنان مشکل است چون نمی‌توانند آرام بنشینند، دقت کنند یا به جزئیات توجه کنند. البته بیشتر بچه ها در سنین خردسالی خصوصاً اگر مضطرب یا هیجان زده باشند چنین رفتارهایی می کنند. اما‌درکودکان بیش فعال این علائم مدت زمان طولانی وجود دارند و در شرایط و محیطهای مختلف روی می دهند.

درخواست مشاوره

دوست عزیز ، پس از تکمیل این فرم ساده ، از تماس و مشاوره رایگان ما بهره مند خواهید شد.