بیماریهای زنان

پریود نامنظم چیست؟
خانم هایی که پریودی نامنظم دارند، بین دوره های پریودشان دچار خونریزی میشوند و یا پریودشان در فواصل زمانی نامعین رخ میدهد. ریشه این مسئله تغییر در هورمون هاست. یک تغییر کوچک در هورمون ها میتواند منجر به نامنظم شدن پریودی شود. خونریزی منظم ماهیانه باید بین ۳ تا ۵ روز باشد. اکثر خانم ها در طول دوران قاعدگی نرمال، کمتر از یک فنجان خون از دست میدهند.

نشانه های پریودی نامنظم چیست؟
نشانه های پریودی نامنظم عبارتند از: خونریزی بین دوره های منظم پریودی، دوره ی کمتر از ۲۱ روزیا بیشتر از ۳۵ روز بین پریودی ها، و قاعدگی بیشتر از ۷ روز.

خونریزی شدید طی قاعدگی ( منوراژ (:
منوراژ یکی از اختلالات قاعدگی است که به خونریزی شدید و طولانی مدت قاعدگی اطلاق میگردد.

لکه بینی و خونریزی بین قاعدگی ( متروراژ) :
یکی دیگر از اختلالات قاعدگی متروراژ است ،لکه بینی و خونریزی خفیف بین پریودها در دختران نوجوان و یا در طی تخمک گذاری در دختران جوان امری طبیعی است. لکه بینی و خونریزی بین قاعدگی درزنان ۴۰ سال به بالا میتواند نشانه آغاز دوره پیش یائسگی باشد.

قاعدگی دردناک ( دیسمنوره) :
دیسمنوره اولیه: این نوع از اختلالات قاعدگی شامل انقباضات دردناکی است که با نابهنجاریهای فیزیکی همراه نبوده و معمولا ۳ سال پس از آغاز نخستین قاعدگی(بلوغ) در خانمها تجربه میشود. این درد یا همزمان با قاعدگی و یا از چند ساعت قبل و یا ۲-۱ روز پیش از قاعدگی آغاز میگردد. دیسمنوره اولیه با افزایش سن و یا پس از زایمان کاهش می یابد.

دیسمنوره ثانویه: این درد دارای یک علت زمینه ای بوده و با نابهنجاری جسمی نظیر اندومتریوز، پولیپ رحمی، عفونت لگن، استفاده از IUD و یا فیبروئید رحمی همراه است.

نشانگان پیش از قاعدگی (PMS) :
به مجموعه ای از تغییرات رفتاری،خلقی و جسمی زنان پیش از قاعدگی که فرد را کاملا ناتوان میسازدPMMD اطلاق میگردد. نشانگان پیش از قاعدگی معمولا یک روز قبل از قاعدگی ایجاد شده و به محض قاعده شدن خانمها رفع میگردد.اما آغاز آن در برخی افراد از ۷-۵ روز قبل و در برخی از ۱۵ روز قبل از قاعدگی بوده که تا موعد قاعدگی ادامه می یابد.

خارش دستگاه تناسلی یکی از مشکلات شایع زنان است که باعث مراجعه آنها به متخصص زنان می شود.

علل خارش ناحیه تناسلی :
اصولا خارش ناحیه تناسلی با تحریک پوستی و التهاب در ناحیه خارجی دستگاه تناسلی ایجاد می شود. خارش می تواند علامت اولیه بسیاری دیگر از مشکلات و عفونت های تناسلی از بیماری های مقاربتی گرفته تا حساسیت پوستی باشد. شرایط خاص ناحیه تناسلی در زنان، محیط مرطوب، قرار گرفتن دستگاه تناسلی، ادراری و گوارشی کنار هم و تماس دایم با لباس زیر، این ناحیه را مستعد خارش و سوزش می کند.
هنگام مواجهه با خارش ناحیه تناسلی، باید احتمال وولوواژینیت (التهاب دستگاه تناسلی خارجی زنان) را در نظر گرفت که شایع ترین علت آن عفونت های مهبل (واژن) است. عفونت های واژن معمولا به ۳ علت اتفاق می افتد: واژینوز باکتریال که شایع ترین عفونت مهبل است، عفونت قارچی یا تریکومونیازیس.

.

۱- واژینوز باکتریال زمانی رخ می دهد که تعادل میکروارگانیسم هایی که در مهبل زندگی می کنند، به هم بخورد. دوش مهبل نیز خطر آن را افزایش می دهد. اگر این مشکل درمان نشود، باعث ابتلا به بیماری التهابی لگن و در پی آن عوارضی مانند نازایی ، بارداری خارج رحمی یا زایمان زودرس می شود.

۲- دلیل دیگر خارش، عفونت قارچی مهبل است که آن هم به دنبال تغییر در محیط مهبل روی می دهد. در یک عفونت قارچی، معمولا رشد بیش از حد کاندیدا باعث خارش و سوزش و گاهی ترشح سفید غلیظ و پنیری شکل می شود. این عفونت معمولا به دنبال مصرف آنتی بیوتیک ها (به دلیل از بین بردن باکتری های طبیعی محیط مهبل) و قرص های ضدبارداری روی می دهد.

۳- عفونت دیگری که می تواند باعث خارش شود، نوعی بیماری مقاربتی به نام تریکومونیازیس است که خارش و سوزش و ترشح زرد مایل به سبز نشانه آن است.
برخی از این عفونت ها مشکل خاصی با برقراری روابط زناشویی ایجاد نمی کنند اما گاهی واژینیت در زمینه بیماری خاصی ایجاد می شوند، مثلا دیابت کنترل نشده یا هنگام بارداری. در دوران بارداری، به علت اینکه pH محیط واژن تغییر می کند، مادر مستعد ابتلا به برخی عفونت ها خواهد شد. در افرادی که به مدت طولانی آنتی بیوتیک مصرف می کنند، چون این داروها فلور نرمال محیط واژن را از بین می برند، عفونت و خارش ایجاد می شود.

کیست تخمدان چیست؟
خانم هایی که دچار این بیماری هستند، کیستهای بزرگ و دردناکی در رحم دارند.کیستهای تخمدان، کیسه هایی پر از آب هستند که درون رحم تشکیل میشوند. این کیست ها معمولا در تمام خانم هایی که به یائسگی نزدیک میشوند اتفاق می افتد. دلایل این بیماری میتواند عدم تعادل هورمونها، بیماری های پلی کیستیک رحم و استفاده از داروهای ضد بارداری باشد.

نشانه های بیماری کیست تخمدان چیست؟
نشانه های بیماری کیست تخمدان عبارتند از: درد ناحیه پایین کمر، درد قسمت تحتانی شکم، درد لگن که در طول مقاربت شدیدتر میشود.

دیگر نشانه ها عبارتند از: دردهای دوران قاعدگی، پریودی حجیم و نامنظم.

فیبروم رحمی چیست؟
خانم هایی که دچار فیبروم رحمی هستند در دیواره رحم شان تومورهای خوش خیم شکل میگیرد. این تومورها سرطان زا نیستند، زیرا به دیگر قسمتهای بدن انتشار پیدا نمیکنند. دلیل فیبروم رحمی ناشناخته است.تقریبا ۲۰% خانم های بالای ۳۵ سال دچار فیبروم رحمی هستند.

نشانه های فیبروم رحمی چیست؟
نشانه های فیبروم رحمی عبارتند از: خونریزی های حجیم پریودی، خونریزی های نامنظم، دردهای ناحیه زیر شکم، دردهای قسمت های پایین کمر، تکرر ادرار و یبوست.

یائسگی چیست؟
خانم هایی که یائسه می شوند به مرحله ای طبیعی در زندگی رسیده اند که پریود شان قطع میشود، تخمدان ها دیگر تخمک تولید نمیکنند و تولید هورمون های زنانه کاهش پیدا میکند. سن یائسگی از ۴۰ تا ۵۵ سالگی می باشد.

نشانه های یائسگی چیست؟
نشانه های معمول یائسگی عبارتند از: عدم خونریزی های ماهیانه، گر گرفتگی، تعریق بیش از حد، تغییر حالات و خلقیات، خشکی واژن، بیوست، کاهش میل جنسی، اختلال در خواب، اسهال، افسردگی، تهوع، خارش واژن و بی اختیاری ادرار.

برخی راههای درمان عمومی برای خانم هایی که یائسه میشوند عبارتند از: رژیم غذایی سالم، تمرین و ورزش منظم، در معرض گرما قرار نگرفتن، عدم نوشیدن الکل، استفاده از مکمل های ویتامین و کاهش وزن دز خانم هایی که اضافه وزن دارند.

دیگر علائم یائسگی عبارتند از: سر گیجه، سردرد، سوزن سوزن شدن دو طرف صورت، مقاربت دردناک، افزایش ادرار در شب، افزایش چربی های شکمی و تکرر ادرار.

یکی از علل نازایی و سقط جنین کم کاری تیروئید است، همین طور بیماری دیابت به خصوص در موارد شدید می تواند موجب سقط شود. بیماری سلیاک نیز از بیماری هایی است که موجب نازایی و سقط می شود. برخلاف تصور عموم کمبودهای غذایی و حتی تهوع و استفراغ های شدید بارداری موجب سقط نمی شوند، اما مصرف سیگار و الکل و همین طور مصرف بیش از ۵ فنجان قهوه در روز احتمال سقط را بالا می برد.اشعه ایکس که در رادیولوژی ها استفاده می شود در مقادیر زیاد منجر به سقط و آسیب به جنین می شود. از علل دیگر مشکلات تخمک گذاری، تخمدان پلی کیستیک، لوله های رحمی مسدودشده

وجود اختلالات ساختمانی در رحم و دهانه آن است، مثلا فیبروم ها براساس محل قرارگیری شان منجر به سقط می شوند. همین طور چسبندگی های داخل رحمی که اغلب به دنبال سقط های خشن و آلوده رخ می دهد، می تواند منجر به سقط شود. اختلالات ساختمانی مادرزادی رحم مثل رحم دوشاخ کمتر منجر به سقط می شود، اما لوله های رحمی مسدود شده از رسیدن تخمک بارور شده به داخل حفره رحمی جلوگیری می کند و باعث ناباروری میشود. از علل مهم انسداد لوله های رحمی نیز بیماری های التهابی لگن ،بیماری های انتقال یابنده از طریق روابط جنسی نظیر کلامیدیا و اعمال جراحی عقیم کننده قبلی می باشند.

درد قاعدگی عبارت است از بروز درد شدید دل پیچه مانندبه هنگام عادت ماهانه. شدت علایم بیماری از یک فرد به فرد دیگر بسیار متغیر است و حتی در یک خانم نیز ممکن است از یک قاعدگی به قاعدگی دیگر متفاوت باشد. معمولا با بالارفتن سن و به دنیا آوردن بچه علایم بیماری کمتر می شود . درد قاعدگی در ۱ تا ۲ درصد از زنان به حدی شدید است که مخل فعالیت های روزانه آنها می شود.

درد دل پیچه مانند و گاهی تیز در قسمتهای پایین شکم، کمر و رانها. این درد با شروع قاعدگی آغاز شده و به مدت چند ساعت تا چند روز ادامه می یابد.حد طبیعی خونروی از ۱۰ سی سی تا ۸۰ سی سی در افراد مخلتف متغیر است. در افرادی که خونروی شدید را تجربه می کنند این میزان گاهی تا ۵۰۰ سی سی و در موارد بسیار حاد تا بیش از ۵ واحد کاهش در هموگلوبین پس از هر قاعدگی می رسد.

علائم شایع درد قاعدگی:
تحریک پذیری ، عصبی بودن ، افسردگی ، سر درد، گاهی تهوع و استفراغ، ضعف و فقدان انرژی

علت درد قاعدگی:
انقباضات قوی و طولانی مدت دیواره عضلانی رحم ، کش آمدن و گشاد شدن گردن رحم برای ورود خون از رحم به واژن و دفع آن.

عوامل تشدید کننده درد قاعدگی:
مصرف کافئین، استرس. مسایل عاطفی و روانی، ورزش نکردن، رژیم غذایی نامناسب

آندومتریوزیس یکی از بیماری‌های مهم زنان است که با درد شدید همراه است .در واقع حاصل یک ناهنجاری در رشد لایه‌ی درونی رحم به نام اندومتریوم می‌باشد.👆👆

این ناهنجاری زمانی که این لایه از حد خود تجاوز کرده به لحاظ رشد غیر طبیعی به قسمتهای مجاورمثل تخمدانها، لوله های تخمدانها، قسمتهای خارجی رحم، کانال زایمان و یا حتی به روده و مثانه نیز رسوخ کرده، ایجاد درد و ناراحتی می‌نماید.

بطور طبیعی، بدن در هر ماه، اول به قطر لایه اندومتریوم می افزاید، سپس در طی خونریزی ماهیانه، لایه قطر اضافه شده ریخته شده همراه با خون از بدن خارج می شود ولی در بیماری آندومتریوزیس ، بخاطر ضخامت زیاد از حد اندومتریوم در رحم ، خون و بافت اضافه راهی برای خارج شدن نداشته ، باعث خونریزی داخلی ، تورم و آسب بافتهای مجاور شده و ناراحتی ببار می آورد . متاسفانه با گذشت زمان به ضخامت این لایه افزوده شده و درد و ناراحتی سال به سال بیشتر می گردد. از طرف دیگر اختلالات جدی تر نظیر چسبندگی، عدم باروری حتی نارسایی‌های گوارشی نیز امکان بروز دارند.

متاسفانه درمان این بیماری عمدتا شامل هورمون درمانی و در موارد پیشرفته جراحی می باشد که بر کسی پوشیده نیست که هورمون درمانی شامل یک سری عوارض جانبی است که عبارتند از : چاقی، جوش، رشد موهای زاید، خونریزی بین دو پریود، ناراحتی کبدی و خشکی واژن ، افزایش اشتها، خونریزی زیر پوست، گرگرفتگی و حتی گاهی تحلیل کلسیم از استخوانها و البته نوسانات خلقی . از طرفی در عمل هر جراحی در واقع شاخ و برگ بیماری را قطع می کنند در حالی‌که ریشه هنوز باقی است امکان رشد دوباره خواهد بود . و با هر عمل جراحی خطر چسبندگی همواره وجود دارد. تنها با برداشتن کامل هر دو تخمدان و رحم ( هیسترکتومی کامل ) شاید بتوان از شر اندرمتریوزیس خلاص شد. ولی آیا در مورد خانم‌های جوان این کار جایز است ؟ البته خیر.

افــتــادگـــی رحــــم :

افتادگی رحم عبارت است از پایین آمدن رحم در امتداد کانال واژینال (مهبل) و در خانم هایی که چندین بار زایمان کرده اند و ضعف عضلات و سایر بافت های دستگاه تناسلی دارند دیده می شود. افتادگی انواع مختلف دارند و به خفیف ، متوسط و شدید دسته بندی می شود . در نوع خفیف بیماری فرد ناراحتی چندانی احساس نمی کند. در نوع متوسط آن ، خانم احساس بیرون افتادن چیزی از درون واژن و یا فشار و سنگینی در واژن می کند.
در نوع شدید بیماری ، علایم شدید می شود و تمام جسم رحم به طرف بیرون حالت برجستگی پیدا می کند.بروز بیماری قبل از سن یائسگی با علایمی هم چون ترشح زیاد و خونریزی های نامنظم واژینال همراه است . احتمال ایجاد عفونت ، تجمع ادرار و بی اختیاری ادرار وجود دارد. گاهی اشکال در اجابت مزاج نیز دیده می شود.
این بیماری برای فرد بسیار ناراحت کننده است و در موارد پیشرفته موجب بروزمشکلات روحی ـ ‌روانی در فرد می شود.

درخواست مشاوره

دوست عزیز ، پس از تکمیل این فرم ساده ، از تماس و مشاوره رایگان ما بهره مند خواهید شد.