بیماریهای گوارشی

درد معده چیست؟
محل درد در شکم میتواند نشانه ای مهم در تعیین علت زمینه ای باشد. دردی که در یک منطقه از شکم باشد میتواند از دردهای کل شکم مهمتر و جدی تر باشد.

نشانه های درد معده چیست؟
مشخصه های مهم در درد معده عبارتند از: دردهای شدید، مشخصه های درد، زمان درد، محل درد، و وجود دیگر نشانه های مرتبط. نشانه هایی که اصولا با درد معده همراه هستند عبارتند از: کمر درد، دردقفسه سینه، یبوست، اسهال، سرفه، اشکال در تنفس، تب، حالت تهوع، و استفراغ.

سوزش معده چیست ؟
فردی که از سوزش معده رنج میبرد،به دلیل بازگشت اسید معده به بالا و به سمت مری ، در قفسه سینه اش احساس ناراحتی میکند. شایع ترین دلیل سوزش معده رفلاکس ازوفاژیت است..

نشانه های سوزش معده چیست؟
نشانه های سوزش معده عبارتند از: دردهای بالای شکم، دردهای زیر قفسه سینه، آروغ زدن، طعم تلخ در دهان، سرفه، سوء هاضمه، گلو درد و گرفتگی صدا است.

شرایطی که میتوانند منجر به سوزش معده شوند:
سؤء هاضمه که دلایل آن عبارتند از:

خوردن وعده های غذایی سنگین، کافئین، نوشیدن الکل، مصرف شکلات یا محصولاتی که بر پایه ی گوجه، مرکبات و آبمیوه ها هستند، خوردن غذاهای چرب و سرخ کردنی، پوشیدن لباسهای تنگ، خوردن غذا چند ساعت قبل از خواب.

آشالازی، ورم معده، بیماری زخم پپتیک، فتق هیاتوس، اثرات جانبی داروها، سندرم زولینگر-الیسون، سرطان معده.

ریفلاکس اسید معده یا ریفلاکس ازوفاژیت چیست؟
فرد مبتلا به ریفلاکس ازوفاژیت، دچار التهاب مری است که دلیل آن پاشیده شدن اسید معده به مری میباشد. ریفلاکس ازوفاژیت معمولا باعث علائم سوزش سردل شدید میشود. حدود ۳۰ درصد از بزرگسالان مبتلا به سوزش معده، به ریفلاکس ازوفاژیت دچار هستند.

علائم ریفلاکس ازوفاژیت چیست؟
علائم رفلکس ازوفاژیت عبارتند از:

آروغ زدن، سوزش معده، سوء هاضمه، درد ناحیه بالای شکم، تهوع، استفراغ، اشکال در بلع، گلو درد، سرفه و گرفتگی صدا.

برخی راههای درمان ریفلاکس معده شامل عدم نوشیدن و استفاده از الکل، کافئین، آسپیرین و غذاهایی که حساسیت معده ایجاد می کنند.

کولیت یا بیماری التهابی روده چیست؟
فرد مبتلا به بیماری التهابی روده، تورم و التهاب دیواره روده دارد. نمونه هایی از بیماری التهابی روده شامل کولیت همراه با زخم و بیماری کرون هستند

علائم و نشانه های بیماری التهابی روده چیست؟
علایم معمول بیماری التهابی روده عبارتند از: حملات درد شکم و اسهال که اغلب خونی است. سایر علائم شامل تورم شکم، یبوست، تب، درد مفاصل، تهوع، ضعف یا خستگی، و از دست دادن وزن است.

کبد در بسیاری از اعمال حیاتی دخالت دارد. بنابر این با بروز اختلال در کار کبد انتظار وقوع علائم زیادی می‌رود ولی به علت ظرفیت جبران بالای کبد اغلب بیماری‌های کبدی تا مراحل پیشرفته علامت خاصی را نشان نمی‌دهند. اغلب علائم اولیه علائم غیراختصاصی بوده و در بسیاری از بیماری‌ها دیده می‌شوند.
از بارزترین علائم بیماری‌های کبد خستگی و بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ و علائم شبیه آنفلوانزا است

از آنجا که سیر این بیماری مزمن است، شاید سال ها طول بکشد تا منجر به ایجاد سیروز کبدی (جایگزینی سلول های کبدی با سلول های فیبروز) و در نهایت نارسایی کبد گردد.

برخی بیماری های کبدی:

  • بزرگی کبد و طحال
  • تظاهرات هورمونی
  • تظاهرات پوستی
  • آسیت
  • کبد چرب

اسهال چیست؟
فرد مبتلا به اسهال، مدفوع شل یا آبکی دارد. معمولا التهاب روده باعث می شود آب، و مخاط از دیواره روده نشت کند. گاهی اوقات، غذا و مایعات خیلی سریع از روده عبور میکنند. شایع ترین علت اسهال، عفونتی به نام گاستروانتریت است. دلیل اسهال ناشی ازاین عفونت میتواند عفونت با باکتری ها، ویروس ها، و یا انگل باشد. علل دیگر اسهال عبارتند از: حساسیت های غذایی، سوء جذب روده و عوارض جانبی داروها.

نشانه های اسهال چیست؟
بروز نشانه ها بستگی به علل اصلی اسهال دارد. ممکن است مدفوع آبکی، خونی و یا محتوی مخاط سبز یا زرد باشد. نشانه هایی که بطور عمومی با اسهال همراهند بدین ترتیب میباشند: تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، تب، و ضعف ماهیچه ها. از دست دادن مایعات بدن به دلیل اسهال میتواند علائم کم آبی را نیز ایجاد کند.

یبوست چیست؟
فردی که دچار یبوست است با اشکال در دفع مدفوع و یا اشکال در شروع حرکت روده مواجه است. علل شایع یبوست عبارتند از: رژیم غذایی، اثرات جانبی برخی داروها ، بیماری روده تحریک پذیر و هموروئید.

نشانه های یبوست چیست؟
حرکت روده ای دردناک، دفع مشکل مدفوع و حرکت کمتر ار حد معمول روده.

نشانه های دیگر عبارتند از:

تورم شکم، درد شکم، و نیاز مداوم به اجابت مزاج.

برخی روشهای ساده درمان عبارتند از:

رژیمهای غذایی پر فیبر، استفاده از داروهای مسهل، تنقیه و دوش آب گرم گرفتن.

درد و خونریزی مقعدی چیست؟
در چنین شرایطی مقعد فرد دچار درد و خونریزی میشود. عفونت، صدمات، هموروئید و شقاق مقعد از اصلی ترین دلایل درد و خونریزی مقعدی هستند.

نشانه های خونریزی مقعدی چیست؟
نشانه های همراه با خونریزی مقعد عبارتند از: درد مقعد، قرمزی و تورم، دردهای شکمی، مدفوع سیاه، وجود مخاط در مدفوع، اسهال و یا یبوست. خونریزی مقعدی شدید میتواند منجر به ایجاد نشانه های کم خونی از جمله: رنگ پریدگی،احساس سبکی سر و ضعف، خستگی، پالس سریع و غش کردن شود.

هموروئید
هموروئید به دو صورت داخلی و خارجی مشاهده می شود . نوع خارجی اکثراً با درد زیاد و تورم اطراف مقعد مشاهده شده. هموروئیدهای داخلی اکثراً با خونریزی موقع اجابت که به صورت دفع خون روشن پس از اجابت مزاج سفت است بروز کرده و معمولاً خون از مدفوع جدا بوده و روی کاسه توالت می چکد و از طرفی ممکن است با بیرون زدگی زائده ای از مخرج باشد که با اجابت مزاج بیرون زده و خونریزی کرده و یا خودبه خود جا می رود و یا نیاز به جااندازی دارد
مقعد خارش دار
مقعد خارش‏دار: اشاره به خارش داخل و اطراف مقعد دارد حالتی است که هم بچه ها و هم بزرگسالان را درگیر می‏کند. به طور کلی علایم با بهبود بهداشت شخصی فروکش می‏کند. در موارد شدید ممکن است که بیمار از درمان دارویی سود ببرد.

شایعترین علت خارش معقد، بهداشت بد و نامناسب و یا افراط در بهداشت است. سایر علل شامل بواسیر، انگل‏ها بویژه کرمک، عفونت‏های پوستی و واکنش‏های حساسیتی معین می‏باشد (اما به آنها محدود نمی‏شود).بعضی غذاها قهوه، چای، کوکاکولا و مرکبات ممکن است با خارش ناحیه مقعد همراه شوند. همچنین البسه تنگ و چسبان می‏توانند با خارش ناحیه مقعد همراه باشند.
فیشر یا شقاق‏های مقعدی
فیشر یا شقاق، ترک، زخم دردناک در ناحیه ابتدای مقعد و یا پارگی‏های کوچک در کانال مقعدی هستند. این پارگیها معمولاً در طی عبور مدفوع سفت یا بزرگ بروی بافت مقعدی ایجاد می‏ شوند
بیماران مبتلا، درد را در حین دفع مدفوع تجربه می‏کنند. درد ممکن است بعد از اتمام بیرون روی طول کشیده و سپس تا بیرون روی بعدی فروکش نماید. سایر شکایات می‏توانند شامل خونریزی، خارش و ترشح باشند.

فیستول مقعدی
فیستول‌ مقعدی‌ عبارت‌ است‌ یک‌ لوله‌ یا راه‌ بسیار کوچک‌ که‌ از مجرای‌ مقعدی‌ به‌ پوست‌ نزدیک‌ دهانه‌ مقعد راه‌ می‌یابد. چرک‌ آب‌ گونه‌ از این‌ راه‌ به‌ بیرون‌ راه‌ می‌یابد و باعث‌ تحریک‌ پوست‌ ناحیه‌ می‌شود.

علایم‌ شایع‌:
ترشح‌ مداوم‌ یا متناوب‌
وجود یک‌ برجستگی‌ سفت‌ و دردناک‌ به‌ هنگام‌ لمس‌
درد به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌ یا پس‌ از آن‌
تغییر رنگ‌ پوست‌ اطراف‌ فیستول‌

درخواست مشاوره

دوست عزیز ، پس از تکمیل این فرم ساده ، از تماس و مشاوره رایگان ما بهره مند خواهید شد.