عضلانی و اسکلتی

درد روماتیسمی مفاصل چیست؟
چنین فردی دچارتورم تدریجی مفاصل است که منجر به ناتوانی و آسیب مفاصل میشود. درد روماتیسمی مفاصل ناشی از کارکرد نادرست سیستم ایمنی است که به صورت طبیعی با عفونتها مقابله میکند. در این حالت سیستم ایمنی به اشتباه با بافت های مفاصل سالم میجنگد و منجر به تورم وشکستگی مفاصل میشود. درد روماتیسمی مفاصل یک بیماری مزمن است که باعث میشود مفاصل تغییر شکل پیداکنند.

نشانه های درد روماتیسمی مفاصل چیست؟
شایع ترین نشانه های درد روماتیسمی مفاصل عبارتند از: درد، همچنین خشکی، تورم و گرمای مفاصل. شایع ترین نقاط درد مفاصل در فرد مبتلا به درد روماتیسمی مفاصل عبارت است از: دست، انگشتان، مچ دست، شانه، زانو،گردن، آرنج، فک و قسمت تحتانی کمر.

آرتروز چیست؟
فردی که از آرتروز رنج میبرد،مفاصل اش متورم و درنتیجه همراه با درد و قرمزی است. استئوآرتروز، آرتروز رماتیسمی، و نقرس ۳ نوع شایع آرتروز هستند.

نشانه های آرتروز چیست؟
نشانه های رایج آرتروز عبارتند از: درد مفاصل، خشکی مفاصل، و تورم. مفاصلی که دچار آرتروز شده اند،ممکن است به لمس حساس شده و گرم باشند.

درد شانه یک شکایت عمده بیماران با مشکلات شانه‌ای است، اگرچه ممکن است گاهی در ارتباط با بیماری‌ها و اختلالات شانه نبوده و از قسمت‌های دیگر به شانه انتشار یابد. درد شانه ممکن است درارتباط با مفاصل کمربند شانه‌ای یا عناصر اطراف مفصل مربوطه ایجاد گردد.
علل درد شانه :
عوامل مختلفی باعث درد شانه می‌گردند که به طورکلی عبارتنداز:

· التهاب تاندون و بورس

· آسیبهای عضلانی

· بی ثباتی مفصل شانه و موارد دررفتگی

· پیچ خوردگی و موارد دررفتگی مفصل آکرومیوکلاویکولار

· نشانگان گیرافتادگی شانه

· بعضی از بیماریها (شانه منجمد، آرتروز شانه، آرتروز مفصل آکرومیوکلاویکولار، بعضی از تومورها، سل شانه، آرتریت روماتویید شانه)

· شکستگی استخوان‌های شانه ( کمربند شانه‌ای )

· دردهای انتشاری یا ارجاعی

درد سیاتیک چیست؟
چنین فردی در پایش احساس درد، بی حسی و ضعف دارد که درنتیجه ی حساسیت عصب سیاتیک به وجود آمده است. عصب سیاتیک از قسمت تحتانی پشت شروع شده و تا پشت پا ادامه دارد و ممکن است به خاطر صدمه دیدن کمر یا تحت فشار مستقیم قرار گرفتن متورم شود. شرایطی که ممکن است عصب سیاتیک را تحت فشار مستقیم قرار دهند عبارتند از: فتق دیسک بین مهره ای، شکستگی استخوانهای مهره ، یا آرتروز در ستون فقرات.

نشانه های سیاتیک چیست؟
نشانه های سیاتیک عبارتند از: درد ناحیه تحتانی کمر، درد ساق پا، اشکال در راه رفتن، بی حسی و ضعف ساق پا، بی حسی و ضعف پا.

درد دست چیست؟
فردی که دچار درد دست است، در کف یا پشت دست اش احساس ناراحتی میکند. منشأ این درد میتواند صدمات، التهاب و یا عفونت باشد.

نشانه های درد دست چیست؟
نشانه های درد دست عبارتند از: تورم دست، حساسیت دست، درد انگشتان، تورم انگشتان، قرمزی پوست، تب و خطوط قرمز روی پوست دست.

موارد خطر ساز در درد دست:

کهولت سن، وارد آمدن فشار مکرر به مفاصل دست، سابقه آرتروز در خانواده، صدمات وارده به مفاصل.

درد شانه چیست؟
شایع ترین علل درد شانه صدمه دیدن و کارکردن زیاد شانه و نیز التهاب و عفونت میباشد.

نشانه های درد شانه چیست؟
نشانه های درد شانه عبارتند از: تورم، خشکی و حساسیت شانه. دیگر نشانه ها از این قرارند: تورم بازو، ضعف و بی حسی بازو یا تغییر شکل شانه ها.

درد دست علل متعددی دارد. درد و خستگی امروز دست ممکن است فردا بهتر شود، در این‌صورت چیز مهمی نیست. اما اگر بدون هیچ دلیل مشخصی درد می‌آید و می‌رود، و باز بر می‌گردد، ممکن است ناشی از التهاب مفصل باشد. اما ممکن است درد به تدریج زیاد شود و ورم آزاردهنده‌ای داشته باشد.

ـ چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:

دست بیش از دو روز است که درد دارد.

درد با کار یا ورزش بدتر می‌شود.

دست گرفتار درد حس ندارد.

دست تغییر شکل داده یا ورم کرده است.

دست را نمی‌‌توان دراز کرد.

درد دست همراه با درد قفسهٔ سینه یا تنگی ممکن است علامت حملهٔ قلبی باشد. در این‌صورت یک فوریت پزشکی است

کمردرد می‌تواند باعث مشکلات پا از جمله درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن پا شود. اکثر موارد کمردرد کوتاه مدت (حاد) بوده و بعد از چند هفته ازبین می‌رود. درصورتیکه شما تحت فشار باشید، ممکن است کمردرد شما به نوع طولانی مدت (مزمن) تبدیل شود.علایم شایع کمردرد شامل:

درد های عضلانی
درد ضربه زننده یا تیرکشنده
دردی که تا پایین پای شما کشیده می‌شود
محدود شدن انعطاف پذیری یا محدوده حرکت کمر
ناتوانی در راست ایستادن

دلایل کمردرد :
معمولا دردکمر بدون دلیل واضحی شروع به ظاهر شدن می‌کند و پیداکردن دلیل آن به آسانی ممکن نمی‌باشد، عواملی که می‌تواند باعث کمردرد شود، شامل:

 • کشیدگی ماهیچه‌ها و یا رباط‌ها.
 • دیسک برجسته و یا بیرون زده و فتق دیسک.
 • آرتروز
 • ورم مفاصل
 • افزایش سن
 • مشکل مادرزادی ستون فقرات
 • اختلال خواب
 • برداشتن و حمل بارهای سنگین
 • تشک نامناسب

دنده ها در قسمت جلوی بدن به یک استخوان بلند و صاف در مرکز قفسه سینه به نام استخوان جناغ متصل می شوند و در قسمت پشت بدن هم به ستون فقرات وصل می شوند.

اگر عصبی که در این ناحیه وجود دارد، تحت فشار قرار بگیرد و یا دچار آسیب شود، در سایر قسمت های بدن که این عصب به آنجا می رود نیز احساس درد خواهید کرد مثل دست ها، پاها، قفسه سینه و شکم

علل درد پشت بدن :

– استفاده بیش از حد و یا کشیدگی و یا آسیب عضلات، رباط ها و دیسک هایی که ستون فقرات را نگه می دارند.

– وضعیت بدنی نادرست مثل نشستن و ایستادن و راه رفتن به شیوه غلط

– فشار روی اعصاب ستون فقرات در اثر برخی مشکلات مثل فتق دیسک

– شکستگی یکی از مهره های ستون فقرات

– استئوآرتریت در اثر از بین رفتن غضروف مفاصل سطوح کوچک ستون فقرات

– درد میوفاسیال (Myofascial) که بافت پیوندی یک عضله و یا گروهی از عضلات را تحت تأثیر قرار می دهد.

به ندرت، درد قسمت بالا و میانی پشت بدن می تواند در اثر مشکلاتی مثل سنگ کیسه صفرا، سرطان و یا یک عفونت رخ دهد

علائم
علائم شایع درد بالا و وسط پشت عبارتند از:

– درد خسته کننده (کند)، سوزش آور و تند و تیز

– سفتی، خشکی و کوفتگی عضلات

این دردها اغلب منطقه‌ای دایره‌ای شکل را در بر می‌گیرد و ممکن است شدید و یا خفیف باشد. بیش از نیمی از زنان، در طول زندگی خود با مشکلات درد مزمن لگن مواجه می‌شوند. عفونت‌های مجاری ادراری هم در زنان و هم در مردان درد لگن ایجاد می‌کند. البته، زنان بیشتر مستعد ابتلا به این عفونت‌هاهستند.

وجود کیست داخل رحم، کشش عضلات کف لگن، ابتلا به عفونت که موجب چسبندگی لوله‌های رحمی به تخمدان شود و نیز، رشد توده‌های غیر سرطانی رحم مانند پولیپ و فیبروئید، در ایجاد فشار و درد لگنی نقش دارد.
دردهای لگنی مردان همیشه به علت پروستاتیت نیست و معمولا منشأ عضلانی دارد. این عضلات سفت‌تر از حالت طبیعی بوده و به لمس حساسند که معمولاً این سفتی‌ها به دلیل قرارگیری طولانی مدت در وضعیت‌های بدنی نامناسب، زمین خوردن، ضربه به ناحیه لگن و به هم ریختن مکانیک طبیعی ستون فقرات و لگن ایجاد می‌شوند. افسردگی و فشارهای روحی- روانی نیز در بروز اختلالات عضله لگن بسیار تاثیرگذارند.
دردهای لگنی همچنین مشکلاتی در دفع ادرار و برقراری رابطه جنسی به وجود می آورد.

درد باسن که در پشت لگن احساس میشود دردی عمقی است که میتواند به ران و یا کمر هم انتشار پیدا کند. این درد میتواند علل متفاوتی داشته باشد. گاهی منشا درد در خود بافت های لگن است و گاهی ممکن است درد از محل دیگری مثل ستون مهره به پشت لگن انتشار پیدا کند.

دردی که منشا آن مفصل ران باشد بیشتر در ناحیه کشاله ران احساس میشود با این وجود هر دردی که منشا آن مفصل ران باشد هم میتواند در ناحیه باسن در پشت لگن احساس شود.

مشکلات زیر میتوانند موجب درد مفصل ران شده و موجب درد در پشت باسن شوند.

 • آرتروز و ساییدگی مفصل ران
 • درگیر شدن مفصل ران با بیماری های روماتیسمی مانند روماتیسم مفصلی یا اسپوندیلیت انکیلوزان
 • لغزش سر استخوان ران
 • نکروز و سیاه شدن سر استخوان ران
 • پوکی گذرای لگن

یکی از شکایات شایع بیماران احساس گرفتگی و درد در عضلات پشت ساق پا است. این مشکل ممکن است که به صورت احساس خستگی زودرس و درد و سنگینی در هنگام ایستادن، راه رفتن یا نشستن بروز کند. معمولا این دردها در افرادی مشاهده می شود که در طول روز در فعالیتهای روزانه شان بطور طولانی مدت می ایستند یا در حالتی که پاهایشان آویزان است می نشینند و یا در خانمهایی که از کفشهای پاشنه بلند و بخصوص با پاشنه های باریک استفاده می کنند و در بعضی از موارد ممکن است که به صورت احساس خستگی و گرفتگی در عضلات پشت ساق پا بعد از پایان فعالیت روزانه و در زمان استراحت شبانه برای بیمار شروع بشود و در واقع باعث شود که با خواب بیمار تداخل ایجاد شده و مانع از داشتن خواب راحت برای بیمار شود. منشا درد های ساق ممکن است در استخوان، مفصل ، عضله یا تاندون باشد و یا در لیگامان ها، عروق، اعصاب یا حتی پوست باشد. شایعترین عللی که میتوانند موجب درد ساق پا شوند عبارتند از : شکستگی، اسپاسم،کرامپ عضلانی، خونریزی، سیاتیک، نوروپاتی، دیابت، ام اس، الکلیسم، بعضی از سرطان ها و یا کمبود بعضی ویتامین ها

درد مچ دست میتواند در انجام بسیاری از فعالیت های روزانه مشکل ایجاد کند. بسیاری از بافت های مچ دست میتوانند منشا درد باشند. دردهای مچ دست میتوانند همراه یا بدون تورم ایجاد شوند.

ساییدگی یا آرتروز در مفصل مچ دست میتواند موجب درد و محدودیت حرکتی آن شود.شکستگی های بدجوش خورده مچ دست و یا آسیب های ماندگار در غضروف ها و یا ناپایداری در مفاصل مچ دست میتوانند در دراز مدت موجب بروز آرتروز یا استئوآرتریت در آن گردد.

سندروم کانال کارپ, گانگلیون, دکرون, سندروم تقاطع, بیماری کین باخ, عفونت های مفصل یا استخوان های مچ دست یا عفونت بافت های اطراف آن، شکستگی ها و دررفتگی ها و آسیب تاندون های مچ دست، تومورهای این ناحیه و یا انواع روماتیسم ها هم میتوانند موجب درد مچ دست شوند

انگشت پا دارای استخوان، مفصل، عضله، تاندون، رباط، عصب و رگ های خونی است که اگر هر کدام از این اجزاء دچار صدمه، ضربه، عفونت و سایر مشکلات شود، باعث بروز درد در انگشتان پا می شود.

درد انگشت پا ممکن است کوتاه مدت و یا دائمی باشد. ممکن است احساس سوزش، گزگز، خارش و… در انگشت پای خود داشته باشید.

علل شایع درد انگشت پا شامل برآمدگی استخوانی، آرتروز یا پینه پا است.

اما بیماری های عفونی، بیماری های عصبی و سایر فرآیندهای غیرطبیعی نیز می توانند روی انگشت پا تأثیر بگذارند. به خصوص، زخم روی انگشتان پا که بهبود نمی یابد، ممکن است علامتی از جریان خون ضعیف در اثر بیماری سرخرگ محیطی باشد که یک عارضه مرگبار است.

علائمی که همراه با درد انگشت پا ممکن است بروز کنند، بستگی به بیماری یا مشکل زمینه ای دارد. به عنوان مثال عفونت یا التهاب انگشت پا ممکن است همراه با درد و قرمزی و گرمی انگشت باشد

خار پاشنه‌ پا چیست؟
وارد آمدن‌ فشار‌ یا آسیب‌ به‌ بافت‌ پاشنه‌ پا ، منجر به‌ التهاب‌ و استخوانی‌ شدن‌ رباط‌های‌ کف‌ پا می‌شود. در نتیجه‌ یک‌ زایده‌ استخوانی‌ در پاشنه‌ پا به وجود می آید که‌ باعث‌ درد و مشکل‌ در راه‌ رفتن‌ می‌شود.

علائم خارپاشنه پا چیست؟
درد در کف‌ پاشنه‌ پا به‌ صورت‌ خود به‌ خودی‌ یا در اثر فشار آوردن‌. اما گاهی نیز علامتی ندارد.

گرفتگی عضلات یا اسپاسم عضلانی چیست؟
شخصی که دچار گرفتگی عضلانی است، ماهیچه ها و عضلات اش دردناک، سفت و غیرقابل کنترل میشوند. گرفتگی عضلانی معمولا با آسیب عضلانی، مانند فشار عضلانی همراه است.

علائم گرفتگی عضلانی چیست؟
علائم گرفتگی عضلانی عبارتند از: سفت و دردناک شدن ناگهانی عضلات و عدم توانایی در استفاده از عضلات. بسته به ناحیه درد و گرفتگی، علائم ممکن است شامل درد ساق پا، درد بازو، درد گردن، درد شکم و کمر درد شوند.

نقرس چیست؟
فردی که دچار نقرس است مفاصل پا و ساق پایش متورم و دردناک است. دلیل نقرس انباشته شدن اسید اوریک در جریان خون است. این امر منجر به ایجاد کریستالهایی در جریان (مایع) سینوویال ایجاد شده و در نتیجه مفاصل را چرب میکند. این کریستالها دررون مفاصل را متورم میکنند. نقرس یکی از انواع رایج آرتروز است.

نشانه های نقرس چیست؟
نشانه های نقرس عبارتند از: شروع سریع درد شدید مفاصل. این درد اصولا در مفاصل انگشتان شصت پا، مچ، زانو، یا آرنج اتفاق می افتد. مفاصل ملتهب، قرمز، متورم و حساس میشوند.

خواب رفتگی یا بی حس شدن اندام چیست؟
فرد مبتلا به بی حسی و سوزن سوزن شدن، احساسی غیر طبیعی دارد و یا حس روی سطح پوست اش را از دست میدهد. بیماری های مزمن مانند دیابت و اعتیاد به الکل، ممکن است باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن شود.انواع بیماری های عصبی مانند سکته مغزی، بیماری های ستون فقرات، فتق دیسک، و نوروپاتی محیطی نیز ممکن است باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن شود.

علائم بی حسی و سوزن سوزن شدن چه هستند؟
علائمی که ممکن است با بی حسی و گزگز رخ دهد عبارتند از: بثورات پوست، خشک شدن پوست، سرد شدن و یا خال خال شدن پوست، سوزش، درد، افزایش حساسیت به لمس، ضعف، و خستگی.

درخواست مشاوره

دوست عزیز ، پس از تکمیل این فرم ساده ، از تماس و مشاوره رایگان ما بهره مند خواهید شد.