معرفی سمنان

سمنان

استان سمنان ، استانی با تنوع اقلیمی متفاوت ، سرزمین کوه، جنگل ، کویر، سرزمین گویش ها و مهد بزرگان است. این استان، با وسعتی حدود ۹۶۰۰۰ کیلو متر مربع ، ۶/۵ در صد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده و از این لحاظ ششمین استان کشور است.

تاریخچه سمنان

سمنان یکی از مناطق کهن و قدیمی ایران است که در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است. این دیار در مسیر اصلی راه های شرق به غرب و منطقه ی ماوراءالنهر و آسیای مرکزی و راه مشهور ابریشم، قرار داشته که این امر،بستر مناسبی را برای شکل گیری حوادث مهم تاریخی در این منطقه به وجود آورده است.تهمورث دیوبند را بنیانگذار شهر سمنان می دانند.درسال ۱۳۵۵ هجری شمسی طبق تصمیم دولت وقت با اضافه شدن دماوند، فیروزکوه،گرمسار و ورامین فرمانداری کل سمنان به استان سمنان تبدیل شد و مرکز آن نیز همان، شهر سمنان باقی ماند. دو سال بعد،دماوند،فیروزکوه و ورامین از این استان جدا شدند و استان کنونی سمنان شکل گرفت.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان سمنان، مرکز استان سمنان می باشد که در ۲۰۵ کیلومتری شرق تهران و بر سر راه تهران به خراسان واقع شده است.شهر سمنان با وسعتی حدود ۲۲۱۹ کیلو متر مربع در دامنه ی جنوبی رشته کوه های البرز قرار گرفته است که از شمال به استان مازندران ، از جنوب به دشت کویر، از شرق به شهرستان دامغان و از غرب به شهرستان گرمسار ختم می شود.ارتفاع سمنان از سطح دریا ۱۱۱۷ متر می باشد و هر چه از غرب به شرق این استان پیش می رویم به میزان ارتفاع آن از سطح دریا افزوده میشود به این شکل که شهر گرمسار،۸۲۵ متر و شهر شاهرود ،۱۳۶۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و این دو شهر به ترتیب گرمترین و سردترین مناطق استان قلمداد می شوند.

درخواست مشاوره

دوست عزیز ، پس از تکمیل این فرم ساده ، از تماس و مشاوره رایگان ما بهره مند خواهید شد.