هومیوپاتی

هومیوپاتی چیست؟

این اصطلاح از دو کلمه یونانی (Homosis  مشابه ) و ( Pathos  بیماری ) گرفته شده که اصطلاحاً به آن « مشابه درمانی » گفته می شود و آن بدین معناست که : هر بیماری ، توسط ماده ای که علائم مشابه همان بیماری را در انسان  بتواند تقلید کند ، درمان  می شود .

تاریخچه طّب هومیوپاتی :

طب هومیوپاتی حدوداً ۲۰۰ سال پیش توسط پزشک و نابغه آلمانی ، پرفسور ساموئل هانمن کشف گردید . ایشان با مطالعه برروی پوست درخت گنه گنه که با آن بیماری مالاریا را درمان می کردند ، متوجّه شد که مصرف پوست این درخت در انسانهای سالم ، علائمی شبیه بیماری مالاریا ایجاد می کند .


لذا ایده « مشابه ، مشابه را درمان می کند » را به علم پزشکی ارائه داد و تا آخر عمر سراسر پربرکت خود ضمن توسعه مبانی علمی هومیوپاتی ، نزدیک ۱۰۰ داروی اساسی هومیوپاتی را هم کشف و به بشریت عرضه نمود .

وضعیت کنونی طّب هومیوپاتی در جهان و ایران :

طّب هومیوپاتی ازطرف سازمان جهانی بهداشت « W.H.O » مورد تائید قرار گرفته است و امروزه در آمریکا و اروپا و دیگر کشورهای توسعه یافته جهان ، به رسمیت شناخته شده است و دارای سیستم آموزشی ، دانشگاه ، بیمارستان ،  کلینیک و داروخانه های خاص خود می باشد.

اولین دوره آموزشی طب هومیوپاتی در ایران در سال ۱۳۷۳ در تهران برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته گروه پزشکی آغاز شد و در سال ۱۳۷۴ مورد تائید وزارت بهداشت و درمان و علوم پزشکی ایران قرار گرفت . هم اکنون دوره­های آموزشی آن در دانشگاه های تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران برگزار می شود . انجمن هومیوپاتی ایران در سال ۸۴ رسماً در وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران  ثبت و در حال حاضر حدوداً ۵۰۰ نفر عضو دارد.

تعریف سلامتی و بیماری از دیدگاه طّب هومیوپاتی :

سلامتی از نظر هومیوپاتی به « ذهنی پاک ، احساسی آرام و جسمی سالم » گفته می شود ، این سلامتی توسط قوای حیاتی « Vital Force » که خدا به انسان هدیه داده است ایجاد و نگهداری می شود .


بیماری از نظر هومیوپاتی به معنای ضعف قوای حیاتی و ناتوانی آن در حفظ عملکرد طبیعی قوای روحی و جسمی می باشد .
با طب هومیوپاتی می توان سلامت حقیقی ، درمان واقعی و شفای از درون را تجربه کرد .

درمان درطّب هومیوپاتی چگونه اتفاق می افـتـد ؟

هومیوپاتی با ایجاد یک بیماری مشابه که بسیار گذرا و خفیف می باشد ، باعث هوشیاری و تقویت عملکرد همه سیستم های بدن و تنظیماتی که میان آنها وجود دارد شده و موجب ایجاد روند درمانی و حذف عوامل به وجود آورنده بیماری می گردد.


مثال : درمان بی خوابی با استفاده از عصاره گیاه قهوه که بی خوابی می دهد . ( عملکردی شبیه واکسیناسیون )
جهت تشخیص دارو یک پزشک هومیوپات ، باید شرح حال کاملی از ناراحتی های ذهنی ، احساسی و جسمی و همچنین شکایت اصلی توسط  بیمار ارائه گردد .

چه بیماری هایی درطّب هومیوپاتی قابل درمان است ؟

هومیوپاتی یک طب کامل بوده و تمام بیماری های آدمی ، در این طب قابلیت درمان و یا بهبودی با میزان زیاد را دارد . این طب برای تمام سنین و آقایان و خانم ها امکان درمان بدون محدودیت را دارد . البته هرچه بیماری مزمن و عمیق باشد طول درمان بیشتر است ولی اگر بیماری حاد باشد زمان درمان هم کوتاهتر است .

تفاوت های پزشکی رایج و طّب هومیوپاتی

5 تفاوت عمده

پزشکی رایج بر دیدگاه جزءنگری و طب هومیوپاتی بر فلسفه کل نگری استوار است ، لذا در پزشکی رایج بیماری ولی در طب هومیوپاتی بیمار ، درمان می گردد

در پزشکی رایج ، بیماریها معمولاً علامت درمانی می شوند ولی در طب هومیوپاتی رمدی برای از بین بردن علّت بیماری ، تجویز می شود .

در طب هومیوپاتی از دارو بعنوان Remedy  ( شفابخش ) یاد می شود و برای هیچ کدام از آنها تا کنون عارضه جانبی خاصی ثبت نشده است . این موضوع توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA ثابت شده است .

میزان مصرف بسیار کم رمدی و همچنین ارزان بودن آنها ، یکی از مزایای بسیار ارزشمند طب هومیوپاتی می باشد .

محورتشخیص درهومیوپاتی شرح حالگیری و در پزشکی رایج پاراکلینیک می باشد .

توصیه ها

1

پرهیز از گیاهان معطر ، تند و عرقیات گیاهی  و داروهای شیمیایی ( مخصوصاً کورتونی و هورمونی ) سرعت بهبودی را تسریع می بخشد .

2

تغییرواصلاح درشیوه های نامطلوب زندگی وتغذیه سالم ، تأثیر بسیار مناسبی درسرعت و دوام بهبودی شما خواهد گذاشت.

3

رمدی های هومیوپاتی در هر زمان امکان مصرف دارند ولی صبح ها ، ناشتا جذب آنها خیلی بهتر خواهد بود .

4

مصرف مسکن هایی مانند بروفن ، استامینوفن ساده و دیکلوفناک مانعی ندارد .

5

در صورت مصرف هر داروی شیمیایی و یا گیاهی که برای بیماری های مزمن ، توسط پزشک تجویز شده به هیچ وجه نباید آنها را قطع کرد و صرفاً بعد از بهبودی با هماهنگی پزشک تجویز کننده ، نسبت به قطع آنها باید اقدام نمود.

6

رمدی ها­ را باید از معرض گرما و یا سرما و یا نور شدید و همچنین از وسایل برقی دور نگه داشت . بنابراین بهترین شرایط نگهداری آنها در کمد یا کابینت می باشد

7

نعناع ، سیر ، قهوه ، کاکائو  ( از موارد پرهیزی خیلی مهّم می باشند و اصرار مداوم به مصرف آنها اثر رمدی را از بین می برد ولی مصرف کم و اتفاقی آنها مشکلی ایجاد نخواهد کرد .)

نحوه مصرف
در طب هومیوپاتی تا کنون ۴۰۰۰ نوع رمدی کشف شده است ، بیشتر رمدی ها منشاء گیاهی دارند ، یعنی حدوداً ۷۰% گیاهی مانند بابونه و یاسمن و ۲۰ % مواد معدنی مانند روی و آهن و ۱۰% آنها منابع حیوانی مانند زنبور عسل و صدف دریایی هستند . رمدی های هومیوپاتی با مقادیر بسیار کم و با دفعات محدود تجویز می شود ، هیچ عارضه ای ندارند . اگر احیاناً بعد از مصرف رمدی علائم بیماری مختصری تشدید یافت ، هیچ جای نگرانی نیست و نشانه روند صحیح درمان می باشد . این نکته قابل ذکر است که رمدی هومیوپاتی در آب ، بسیار رقیق می شوند تا از تشدید علائم بیماری ، جلوگیری بعمل آید ، لذا این رمدی ها صرفاً طعم آب داشته و دارای بوی خاصی نیز نمی باشند .

درخواست مشاوره

دوست عزیز ، پس از تکمیل این فرم ساده ، از تماس و مشاوره رایگان ما بهره مند خواهید شد.