سوء مصرف و اعتیاد به مواد مخدر

مواد چیست و سوء مصرف مواد به چه مواردی گفته می شود ؟

مواد ، شامل همه ترکیباتی است که مصرف آنها موجب تغییر در رفتار (مانند عصبانیت) ، اختلال در خلق و خوی (افسردگی) و اختلال در قضاوت و شعور فرد ( فراموشی و بی توجهی) میشود

سوء مصرف مواد به مواردی گفته می شود که فرد بدون نیاز و بدون مجوز پزشکی (نابجا) اقدام به مصرف مواد می کند ولی شدت مصرف به حدی نیست که وابسته و معتاد تلقی شود .

اعتیاد چیست و علائم آن کدامند ؟

اعتیاد وابستگی به مصرف هرماده مخدر و ناتوانی در ترک آن را گویند . وابستگی ، میل شدید به مصرف هرماده و تمایل به ادامه مصرف آن است تاجایی که در بسیاری از موارد وابستگی به مصرف مواد برای فرد ، مهمترین مسئله زندگیش می شود .

پیشگیری از سوء مصرف مواد

سوء مصرف مواد به عنوان یکی از مشکل های بهداشتی ، درمانی و اجتماعی قرن حاضر شناخته شده است . اعتیاد نه تنها منجربه آسیب های شدید و عمیق جسمی و روانی در فرد معتاد می شود بلکه آسیب های اجتماعی مانند افزایش طلاق ، بزهکاری و بیکاری را نیز بدنبال دارد .

درسال های اخیر ، استفاده از سرنگ آلوده در معتادان تزریقی و همچنین افزایش بیماری ایدز و دیگر مشکل های اجتماعی ناشی از اعتیاد ، موجب گردید تا ضرورت توجه به برنامه های پیشگیری از اعتیاد بیش از پیش احساس شود و در شرایط جدید که معتادان در حال ترک ، بیمار محسوب می شوند نسبت به اجرای طرح ادغام پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد اقدام شود

عود مصرف مواد مخدر چیست ؟

عود ، یعنی بازگشت مجدد به مصرف مواد مخدر ، یعنی وقتی که فرد پس از درمان (ترک مواد) ، دوباره شروع به مصرف مواد قبلی و یا مصرف مواد جدید کند .

وجود چه رفتارهایی در اعضای خانواده ، نشان دهنده اعتیاد است ؟

در ابتدای شروع مصرف ، نمی توان ازروی مشخصات ظاهری به اعتیاد افراد پی برد ، ولی با ادامه مصرف مواد ، رفتارهایی در فرد ایجاد می شود که ممکن است ما را به اعتیاد او مشکوک کند .

نشانه های جسمانی و رفتاری مصرف تریاک و مشتقات آن چیست ؟

الف : نشانه های جسمانی

۱ – اثر تزریق بر دست ها و مشاهده وسایلی که برای مصرف مواد از آنها استفاده می شود در محیط زندگی فرد مانند تیغ ، سرنگ ، زرورق آلوده و شیشه مربا (بادرسوراخ شده)

۲ – بی اشتهایی و بی نظمی در غذا

۳ – استشمام بوی تریاک و مشتقات آن از شخص .

۴ – حالت خواب آلودگی و خواب دیر هنگام .

۵ – شکایت های فراوان جسمی ، یبوست و شکایت از ناتوانی جنسی .

ب : نشانه های رفتاری

۱ – تغییر رفتار فرد مثل قفل کردن در اتاق به هنگام خروج ازخانه و غیبت یا ترک کردن بی دلیل خانه و محیط .

۲ – درخواست مکرر پول زیاد از افراد به بهانه و دروغ های مختلف .

۳ – خرج کردن پول زیاد در مدت کوتاه و گم شدن پول ، طلا و وسایل منزل .

۴ – طولانی شدن مدت ماندن دردستشویی .

۵ – کم توجهی و بی توجهی به وضع ظاهری تاحد آشفته بودن سر و وضع .

۶ – کاهش احساس مسؤلیت ، وقت شناسی و غیبت از محل کار یا تحصیل و هم چنین کاهش کارآیی درخانه ، مدرسه و محل کار .

۷ – افزایش استفاده سرخود از داروهای آرام بخش و درخواست بی رویه داروهای مسکن .

علائم و نشانه های مصرف حشیش کدام است ؟

علائم شایع: قرمزی چشم ها ، افزایش ضربان قلب و نبض ، افزایش اشتها و عدم تعادل هنگام راه رفتن .

عارضه های فردی (جسمی و روانی) اعتیاد و سوء مصرف مواد چیست ؟

عارضه های جسمی : اعتیاد به مواد مخدر ممکن است سبب بیماریهای قلبی وریوی ،ناتوانی جنسی ، عقیم شدن ، سوء تغذیه و کاهش وزن شود . اگر اعتیاد از نوع تزریقی باشد ممکن است فرد را به بیماری های عفونی هم چون ایدز و هپاتیت دچار کند .

عارضه های روانی : اعتیاد ممکن موجب اختلال درخواب ، افسردگی ، مشکل در تصمیم گیری ، اختلال های روانی خفیف و شدید و اختلال شخصیت شود .

عارضه های خانوادگی اعتیاد (سوء مصرف مواد) چیست ؟

مصرف مواد مخدر نه تنها به فرد مصرف کننده ، بلکه به هرکس که با او در تماس باشد نیز اسیب می رساند . نیاز فرد به مصرف مداوم مواد ، موجب بروز مشکلات اقتصادی ، کاهش درآمد خانواده ، افزایش هزینه ، نابسامانی و از هم پاشیدگی خانواده ، طلاق ، خشونت درخانواده (خشونت نسبت به همسر و آزار کودکان) و هم چنین محدود شدن معاشرت سالم خانواده با دیگران می شود و تربیت فرزندان را دچار اشکال می سازد .

عارضه های اجتماعی ، اقتصادی و شغلی اعتیاد و سوء مصرف مواد چیست ؟

اعتیاد خسارات بسیاری را بر جامعه و اجتماع تحمیل می کند و در عملکرد شغلی او دشواری های فراوان پدید می آورد . اعتیاد ممکن است موجب طرد شدن فرد از جامعه ، بیکاری ، غیبت از کار ، کاهش میزان کارآیی ، اخراج از کار و بروز حوادث حین کار و رانندگی شود . شیوع ایدز ، هپاتیت ،، بیماری های مقاربتی ، فقر ، بی کاری ، افزایش بروز جرم در جامعه همچون دزدی ، فحشا و قتل از جمله عارضه های اجتماعی اعتیاد است .

شیشه چیست؟

واقعیت اینست که شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیاد آور است بطوریکه در بسیاری از مقالات پزشکی قدرت اعتیاد زایی آن رابیشتر از مواد محرکی مانند کوکائین می دانند

بخاطر داشته باشیم که در حال حاضر درمان اعتیاد به شیشه و مواد محرک مشکل ترین درمان در زمینه درمان سوء مصرف مواد است.

شیشه ای که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد بیشتر بصورت کریستال های ریز ( مانند شکر)است که در تکه های کوچک جاسازی شده و سر و ته آن بسته می شود

این ماده به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف و تیز و…. نیز عرضه می شود

قاچاقچیان مواد با این شعار که : شیشه حاوی مورفین نیست پس اعتیاد آور نیست مصرف آنرا تبلیغ می کنند و متاسفانه بسیاری از افراد ناآگاه خواسته یا ناخواسته در دام این ماده محرک گرفتار می شوند

کراک چیست ؟

این ماده از کوکائین با استفاده از اتر، آمونیاک و بیکربنات سدیم گرفته می شود.

کوکائین از برگ بوته کوکا گرفته میشود و ماده ای محرک وبسیار اعتیاد آور است. شکل قابل تدخین آن را کرک می گویند.

پودر سفید کوکائین میتواند با مواد دیگر مانند شکر، مواد بی حس کننده ، کافئین و سایر مواد مخلوط و مورد استفاده قرار گیرد. این ماده می تواند عوارضی همچون آریتمی قلبی افزایش حرارت بدن / هایپرترمیا تا، تشنج، شوک، از دست دادن هوشیاری ، ایست قلبی و تنفسی ، افسردگی ، ناتوانی جنسی و آسیب به سلولهای مغزی را بوجود آورد.

پیشگیری از اعتیاد یعنی بکار گیری اقدام هایی که مانع از مبتلا شدن افراد به مصرف مواد مخدر شود . ازعوامل مؤثر درپیشگیری از اعتیاد وسوء مصرف مواد می توان به موارد زیر اشاره نمود :

۱- آموزش جامعه در زمینه عارضه ها و پیامدهای سوء مصرف مواد

۲- آموزش مهارت های اجتماعی به منظور بالا بردن توانایی افراد برای مقابله سالم با مشکلات زندگی

۳- فراهم آوردن امکان اشتغال و فعالیتهای فوق برنامه برای جوانان و نوجوانان

۴ – اجرای مقررات و قوانین مبارزه با مواد مخدر

۵ – درمان افراد معتاد و پیشگیری از عود در آنها

درخواست مشاوره

دوست عزیز ، پس از تکمیل این فرم ساده ، از تماس و مشاوره رایگان ما بهره مند خواهید شد.